Zegary ścienne to nietuzinkowe ozdoby w domu lub mieszkaniu. Ożywiają każde wnętrze, począwszy na klasycznym, po rustykalne czy minimalistyczne, przy czym są niezwykle praktyczne. Dzięki nim nie musisz co chwilę zerkać na wyświetlacz smartfonu, zwłaszcza gdy goszczą u Ciebie przyjaciele lub rodzina. 

Niestety, zegary ścienne, podobnie jak ich odpowiedniki na nadgarstek, są podatne na uszkodzenia. Przyczyn może być mnóstwo, dlatego dzisiaj powiemy co nieco na ten temat, a także podpowiemy Ci, gdzie szybko wykonać naprawę zegara w Gdańsku!

Zepsuty zegar ścienny – co jest przyczyną?

Wybór zegarów ściennych jest naprawdę ogromny. Obecnie w tej kategorii nie zamykają się tylko modele kwarcowe, które do odmierzania czasu wykorzystują kryształ kwarcu drgający pod wpływem prądu. Producenci oferują też zegary mechaniczne poruszane mechanizmem kół zębatych, a także cyfrowe zliczające impulsy emitowane z określoną częstotliwością z generatora wzorcowego.

Niezależnie od tego, który zegar ścienny masz w swoim mieszkaniu, każdy model prędzej czy później może ulec awarii. W wielu przypadkach głównymi winowajcami są upływ czasu lub upadek zegara ze znacznej wysokości. Jeśli zatem Twój zegar zatrzymuje się, działa krótko na pełnym nakręceniu sprężyny lub po prostu szwankuje w jakikolwiek sposób, pora na interwencję – naprawę zegara w Gdańsku.

Jakimi naprawami zajmuje się dobry zegarmistrz? Przede wszystkim jest w stanie wymienić pękniętą sprężynę oraz dorobić połamane zęby w kołach i trybach. W tym drugim przypadku fachowiec musi dokładnie rozwiercić miejsce po złamanym zębie, doszlifować je, dotoczyć stożek z twardego metalu i nadać mu kształt oryginalnego zęba. Doświadczony zegarmistrz zajmuje się też szlifowaniem i polerowaniem palet kotwicy, nitowaniem i centrowaniem wieńców kół zębatych, jak i wymianą łożyska i czopa w zegarze. 

Naprawa zegara w Gdańsku często sprowadza się również do naprostowania pokrzywionej sprężynki wahadłowej, młotków bicia lub słupków nośnika tarczy. Jak zatem widzisz, profesjonalista jest w stanie usunąć praktycznie każdą usterkę, dzięki czemu Twój czasomierz posłuży Ci jeszcze przez długie lata.

zegary gdańsk

Naprawa zegarów w Gdańsku – a może czyszczenie?

Zegary ścienne, podobnie jak inne ozdoby, zbierają w sobie kurz, pył i roztocza. Jeśli zatem Twój czasomierz od lat nie był oddany do czyszczenia, najwyższa pora na jego konserwację. Tylko doświadczonych zegarmistrz jest w stanie wykonać ten proces pieczołowicie, z prawdziwą starannością. Jak zatem przebiega profesjonalne czyszczenie zegara?

W praktyce każdy zakład zegarmistrzowski ma własne metody usuwania zabrudzeń ze ściennego zegara. Najczęściej jednak czyszczenie odbywa się w podobny sposób: całkowicie rozebrany na części pierwsze zegar jest poddany działaniu specjalnego płynu oraz profesjonalnej czyszczarki. Obecnie zegarmistrzowie używają nawet urządzeń emitujących ultradźwięki, które pozwalają dotrzeć do wszystkich newralgicznych zakamarków mechanizmu. 

Do czyszczenia zegara ściennego są potrzebne także specjalne środki, czyszczaki, szczotki oraz nagrzewnice. Dlatego warto powierzyć to zadanie sprawdzonemu zegarmistrzowi, który zajmuje się naprawami zegarów w Gdańsku oraz ich kompleksową konserwacją. 

Naprawa zegarów w Gdańsku – czy jest kosztowna?

Zegar ścienny składa się z niezwykle złożonego mechanizmu, w efekcie czego specjalista poświęca mu nierzadko wiele godzin pracy. Naprawa zegara w Gdańsku nie musi być jednak kosztowna, jeśli skorzystasz z usług uczciwego zegarmistrza. W naszym zakładzie Jóźwiak i Syn wykonasz reperację czasomierza ściennego już od 200 złotych. Przywrócisz zegarowi jego świetność, by mógł towarzyszyć Ci przez wiele lat w idealnym stanie. 

Zajmujemy się również naprawą zegarków eleganckich, casualowych oraz sportowych na nadgarstek. Ponadto wymieniamy i naprawiamy paski oraz szkła, skracamy bransolety i od lat sprzedajemy zegarki prestiżowych marek. Zapraszamy!