Joźwiak i syn

Jesteśmy rodzinną firmą, istniejącą nieprzerwanie od 1953 roku pod tym samym adresem na ul. Długiej 69 w Gdańsku. 

Nasza historia

Zegarmistrz Jóźwiak i Syn to trzypokoleniowa rodzinna firma istniejąca na polskim rynku od 1953 roku. Prowadzimy sprzedaż oraz serwis zegarków, zarówno współczesnych jak i tych vintage.
Wszystko zaczęło się w 1953 roku…
Zbigniew Jóźwiak urodził się w 1928 roku w Warszawie. Tuż po wojnie przyjechał do Gdańska z mamą i bratem. Na zgliszczach powojennego miasta była szansa na mieszkanie, pracę i rozwój. Zawodu uczył się we Wrzeszczu, w zakładzie zegarmistrzowskim u pana Jędrucha. Akurat szukali ucznia do przyuczenia, a mama powtarzała, że syn powinien mieć fach w ręku. Wspólnie naprawiali zegar, który do dziś zawieszony jest na wieży kościelnej przy ul. Księdza Józefa Zator-Przytockiego we Wrzeszczu. Później była szkoła przy ul. Sterniczej , a w 1954 roku – lokal na ul. Długiej. Tak jest do dziś.
Nie było łatwo, bo po wojnie brakowało najprostszych narzędzi. Mało kto posiadał własny zegarek, ponieważ wszystko zostało pokradzione albo doszczętnie zniszczone. Narzędzia trzeba było tworzyć samodzielnie albo szukać na bazarach. Kwitnął wówczas handel wymienny. Ktoś miał jedną pasującą część, ktoś inny drugą.

Z pokolenia na pokolenie

Z ojca na syna, z dziadka na wnuka
To mógłby być koniec historii małego lokalu na ul. Długiej. Ta jednak trwa, ponieważ zegarmistrzostwem zajął się obecnie syn pana Zbigniewa – Andrzej i jego syn Artur. Andrzej Jóźwiak siedzi w tym biznesie od czternastego roku życia. Gdy potrzebował kilku groszy na swoje potrzeby, otrzymywał od taty zepsuty budzik. W ten sposób mógł dorobić do kieszonkowego. Szybko dostrzegł, że praca manualna sprawia mu przyjemność, więc nie miał problemów z wyborem szkoły. Uczył się w szkole zegarmistrzowskiej w Brzeźnie i z biegiem czasu zaczął pomagać tacie przy zegarach.

We wrześniu 2019 roku odszedł od Nas Nasz Tata i Dziadek – ś.p. Zbigniew. Syn Andrzej wraz z wnukiem Arturem kontynuują tradycję, którą przekazał im Mistrz zegarmistrzostwa Zbigniew.