Czy wiesz, że najstarsza zachowana złota biżuteria powstała już w 3000 roku p.n.e w państwie Sumerów? Łańcuszki, bransolety i inne ozdoby z tego kruszcu składano nawet do grobowców faraonów. Nie da się ukryć, że złote wyroby jubilerskie przez wieki były uznawane za najbardziej luksusowe. Obecnie również mają ogromne znaczenie – w wielu przypadkach złote łańcuszki cechuje wartość sentymentalna. Co jednak zrobić w przypadku, gdy łańcuszek pęknie lub ulegnie uszkodzeniu? Jak przebiega jego profesjonalna naprawa?

Naprawa łańcuszka złotego – krok po kroku

Najpopularniejszą metodą naprawy łańcuszka złotego jest lutowanie. To sprawdzony sposób, który nie zostawia nieestetycznych śladów. Ozdoba wygląda jak nowa, a po wszelkich pęknięciach, odpryskach lub innych zniszczeniach nie ma śladu! Profesjonalna naprawa łańcuszka złotego przebiega z użyciem specjalistycznych narzędzi w zakładzie jubilerskim. Tylko w takim miejscu doświadczeni profesjonaliści są w stanie przywrócić biżuterię do jej pierwotnego stanu.

W pierwszej kolejności jubiler dokonuje oceny uszkodzenia. Sprawdza, czy ogniwa można odpowiednio ze sobą połączyć i wybiera ostateczną metodę naprawy łańcuszka złotego. Następnie przystępuje do pracy – łączy urwane końce i trwale zabezpiecza nowe połączenie. W większości przypadków dobrzy jubilerzy w końcowym etapie dokładnie czyszczą i polerują łańcuszek, by odtworzyć oryginalne wykończenie. 

Reperowanie łańcuszka ze złota nie zawsze polega tylko na lutowaniu. Możesz zwrócić się do jubilera o pomoc, gdy chcesz wymienić zapięcie, wstawić nowe, skrócić produkt lub dorobić poszczególne części. Specjaliści świadczą kompleksowe usługi w zakresie obrabiania łańcuszków ze złota oraz innych tworzyw.

naprawa łańcuszka

Naprawa łańcuszka złotego w Gdańsku 

Czym kierować się przy wyborze jubilera, który zajmie się kompleksową naprawą łańcuszka złotego w Gdańsku? Najpierw sprawdź opinie na temat konkretnych specjalistów. Większość z nich znajdziesz w Internecie, warto też zasięgnąć porady znajomych, którzy mogą polecić dobrego jubilera w Gdańsku na podstawie własnych doświadczeń. 

Większość dobrych jubilerów w Gdańsku ma własne strony internetowe, na których zapoznasz się z ofertą i cennikiem. Ponadto poczytasz o doświadczeniu fachowców, dowiesz się, jak długo działają w branży oraz co ich wyróżnia na tle konkurencji. Takie informacje są bardzo pomocne przy poszukiwaniu dobrego jubilera z Gdańska, który zajmie się naprawą łańcuszka złotego w pełni profesjonalnie.

Jeśli chcesz korzystnie cenowo, szybko i bezpiecznie zreperować złoty łańcuszek, nasza firma Zegarmistrz Jóźwiak i Syn podejmie się tego zadania. Świadczymy usługi jubilerskie od 1953 roku, więc bez obaw możesz powierzyć nam swój łańcuszek, nawet jeśli ma bardzo dużą wartość sentymentalną. Po każdym lutowaniu gratisowo czyścimy biżuterię, aby odzyskała dawny blask.

Jak dbać o złoty łańcuszek po naprawie?

Jeśli chcesz, by naprawiony złoty łańcuszek służył Ci bez szwanku przez długie lata, nie zapominaj o jego pielęgnacji. Warto zainwestować w specjalne środki do czyszczenia złota, które znajdziesz na półkach sklepowych. Zazwyczaj występują w postaci płynu, w którym należy zanurzyć złoty łańcuszek na kilka minut. Niektórzy właściciele złota stawiają też na domowe sposoby, czyli pielęgnację z użyciem sody oczyszczonej lub soku z cytryny.

Złoty łańcuszek warto też zdejmować przed kąpielą oraz porządkami w domu, gdy używasz żrących środków chemicznych. W takiej biżuterii nie powinno się spać, uprawiać sportu ani wykonywać pracy fizycznej. Złoty łańcuszek jest naprawdę delikatny i podatny na mechaniczne uszkodzenia. Pamiętaj też, by odpowiednio przechowywać wyroby ze złota. Służą do tego osobne szczelne woreczki, najlepiej zawinięte dodatkowo w miękką szmatkę. 

Łatwo zauważyć, że naprawa złotego łańcuszka nie jest droga ani czasochłonna. Wystarczy, że powierzysz ją dobremu jubilerowi i zadbasz o nią odpowiednio, a z powodzeniem posłuży Ci przez lata!