No products in the cart
Po przeszło 30 latach nieobecności zegar powrócił na nasz szyld. Wygląd zegara nawiązuje do lat 50 tych, zaś zastowanie nowoczesnej technologii GPS umożliwia dokładne wskazania czasu. „Godzinę” u zegarmistrza na Długiej można sprawdzić również w nocy dzięki podświetlanej tarczy zegara.
Serdecznie zapraszamy do osobistego obejrzenia zegara !!!
Naprawa zegara Jaeger-LeCoultre ATMOS
Czas kwarantanny sprzyja większym wyzwaniom.
Atmos to unikalny zegar mechaniczny manufaktury Jaeger-LeCoultre, który nie wymaga ręcznego nakręcania. Do pracy zegara wykorzystywana jest energia zmian temperatury i ciśnienia atmosferycznego otoczenia, co umożliwia jego wieloletnie działanie bez interwencji człowieka.
Prezentowany egzemplarz pochodzący z lat 50-tych przeszedł w naszym zakładzie Zegarmistrz Jóźwiak I Syn pełen serwis by ponownie stać się zegarowym „perpetuum mobile”.
Sprężyna zegara jest nakręcana przez rozszerzanie i kurczenie się chloroetanu (chlorku etylu), w hermetycznie zamkniętej komorze. Wraz ze wzrostem temperatury chloroetan paruje w komorze rozprężnej, ściskając sprężynę; natomiast gdy temperatura spada, gaz skrapla się, a nacisk na sprężynę zwalnia. W konsekwencji zmiany temperatury i ciśnienia otoczenia stale nakręcają zegar. Zmiana temperatury tylko o jeden stopień w zakresie od 15 ° C do 30 ° C lub zmiana ciśnienia o 3 mmHg , wystarczy na dwa dni pracy zegara. Aby zapewnić pracę zegara w oparciu o tak niewielkie ilości energii, mechanizm Atmosa musi działać przy możliwie jak najmniejszym tarciu, a wahadło zużywa mniej energii niż wahadło zwykłego zegara. Wahadło potrzebuje jednej minuty trzydziestu sekund na obrót w jednym kierunku i trzydziestu sekund na powrót do pozycji wyjściowej. Jest to trzydzieści razy wolniej niż wahadło o długości około 1 m zwykle spotykane w zegarze. Pierwszy zegar Atmos został zaprojektowany w 1928 r. przez Jeana-Léona Reuttera i był napędzany przez rtęć w szkle zamknietą w szklanych rurkach (działał tylko na zmiany temperatur). W 1929 r. Compagnie Générale de Radio (CGR) we Francji rozpoczęła produkcję pierwszego komercyjnego modelu, Atmos 1, w którym wykorzystano mieszaninę rtęci i amoniaku. W 1935 r. Jaeger-LeCoultre przejął produkcję Atmos 1, opracowując w latach 1936-1939, obecne zasilanie chloroetanem. Do chwili obecnej wyprodukowano ponad 500 000 zegarów Atmos, a zegary te były niezwykle popularne na rynku amerykańskim w latach 50 tych i 60 tych. Mimo że, wiele z nich obywało się bez ingerencji zegarmistrza przez wiele dekad, wymagają one czasem napraw i konserwacji..