Po przeszło 30 latach nieobecności zegar powrócił na nasz szyld. Wygląd zegara nawiązuje do lat 50 tych, zaś zastowanie nowoczesnej technologii GPS umożliwia dokładne wskazania czasu. „Godzinę” u zegarmistrza na Długiej można sprawdzić również w nocy dzięki podświetlanej tarczy zegara.

Serdecznie zapraszamy do osobistego obejrzenia zegara !!!

Naprawa zegara Jaeger-LeCoultre ATMOS

Czas kwarantanny sprzyja większym wyzwaniom.

Atmos to unikalny zegar mechaniczny manufaktury Jaeger-LeCoultre, który nie wymaga ręcznego nakręcania. Do pracy zegara wykorzystywana jest energia zmian temperatury i ciśnienia atmosferycznego otoczenia, co umożliwia jego wieloletnie działanie bez interwencji człowieka.

Prezentowany egzemplarz pochodzący z lat 50-tych przeszedł w naszym zakładzie Zegarmistrz Jóźwiak I Syn pełen serwis by ponownie stać się zegarowym „perpetuum mobile”.

Sprężyna zegara jest nakręcana przez rozszerzanie i kurczenie się chloroetanu (chlorku etylu), w hermetycznie zamkniętej komorze. Wraz ze wzrostem temperatury chloroetan paruje w komorze rozprężnej, ściskając sprężynę; natomiast gdy temperatura spada, gaz skrapla się, a nacisk na sprężynę zwalnia. W konsekwencji zmiany temperatury i ciśnienia otoczenia stale nakręcają zegar. Zmiana temperatury tylko o jeden stopień w zakresie od 15 ° C do 30 ° C lub zmiana ciśnienia o 3 mmHg , wystarczy na dwa dni pracy zegara. Aby zapewnić pracę zegara w oparciu o tak niewielkie ilości energii, mechanizm Atmosa musi działać przy możliwie jak najmniejszym tarciu, a wahadło zużywa mniej energii niż wahadło zwykłego zegara. Wahadło potrzebuje jednej minuty trzydziestu sekund na obrót w jednym kierunku i trzydziestu sekund na powrót do pozycji wyjściowej. Jest to trzydzieści razy wolniej niż wahadło o długości około 1 m zwykle spotykane w zegarze. Pierwszy zegar Atmos został zaprojektowany w 1928 r. przez Jeana-Léona Reuttera i był napędzany przez rtęć w szkle zamknietą w szklanych rurkach (działał tylko na zmiany temperatur). W 1929 r. Compagnie Générale de Radio (CGR) we Francji rozpoczęła produkcję pierwszego komercyjnego modelu, Atmos 1, w którym wykorzystano mieszaninę rtęci i amoniaku. W 1935 r. Jaeger-LeCoultre przejął produkcję Atmos 1, opracowując w latach 1936-1939, obecne zasilanie chloroetanem. Do chwili obecnej wyprodukowano ponad 500 000 zegarów Atmos, a zegary te były niezwykle popularne na rynku amerykańskim w latach 50 tych i 60 tych. Mimo że, wiele z nich obywało się bez ingerencji zegarmistrza przez wiele dekad, wymagają one czasem napraw i konserwacji..